Чому радянська шкільна форма дівчаток була схожою на уніформу покоївок

Білий верх, темний низ – така форма одягу відома кожному зі шкільної лави. І нехай сьогодні немає єдиного затвердженого фасону шкільної форми, в пам'яті все ще радянські зразки, коли хлопчики ходили в мілітаризованих брючних костюмах з піджаками, а дівчинки – у сукнях з фартухами. Правда, якщо придивитися, фартухи підозріло схожі були на… уніформу покоївок. Розберемося, чому так, інформує Ukr.Media.

Радянські школярі

Шкільна форма – аж ніяк не винахід радянського часу. У середині XIX століття гімназисти на навчання обов'язково носили мундири, які від військових відрізнялися лише деякими деталями (кольором тканини, зовнішнім виглядом гудзиків, відмінностями в нашивках емблем). Вихованки інститутів шляхетних дівчат теж ходили в суворо визначеній сукні простого крою, які доповнювали фартухами (темними для повсякденного носіння і білими для святкових днів).

В принципі, цей одяг і був взятий за основу, коли радянські ідеологи прийняли рішення про впровадження у школах спеціальної форми. Було це в 1948 році, у повоєнні роки потрібно було особливу увагу приділити всезагальній рівності, тому й вирішено було одягнути учнів в однаковий одяг.

Від військового мундира – до курточки, яка за кроєм нагадувала джинсовку

Форма, яку ввели у 1948 році, мало відрізнялася від гімназійної. Ті ж комірці, манжети і фартухи для дівчаток і суворі курточки для хлопчиків. Часткова демократизація чоловічого костюма відбулася лише в 1960-ті роки, тоді скасували кашкети з кокардою і пояси з масивними пряжками. Щоправда, зовнішній вигляд суворої хлоп'ячої форми все одно наводив на думки про те, що підростаюче покоління готували виключно до подальшого служіння вітчизні.

Носити форму дівчаткам було клопітно. Білосніжні манжети і комірці виглядали свіжо, але їх доводилося знімати щотижня, прати, відпарювати і пришивати на місце. Фартух носили чорний з коричневою сукнею він виглядав не дуже ефектно, зате захищав одяг від чорнильних плям. На свята одягали білий мереживний фартушок, так треба було, наприклад, йти на лінійку на 1 вересня.

Дівчата в сукнях з білими фартухами

Якщо сьогодні подивитися на одяг радянських школярок, то виникнуть асоціації з уніформою покоївок. Та ж охайність, стриманість, те ж темне плаття і білий фартух. Чому так? Швидше за все, дівчаткам з дитинства намагалися прищепити думку про охайність, сформувати звичку стежити за своїм зовнішнім виглядом.

Чим займалися покоївки? Прибиралися в будинку, вели господарство, були акуратні, але при цьому практично не помітні, адже жили вони разом з тими, кому прислуговували. Такими ж скромними і працьовитими виховували і радянських дівчаток, майбутніх господинь і творців міцних осередків товариства.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *