10 шедеврів скульптора Олександра Архипенка

30 травня 1887 року в Києві народився Олександр Архипенко — митець світового масштабу, винахідник і новатор, який започаткував кубізм у скульптурі. Його талант підкорив Європу й Америку, він був першим українцем на Венеційській бієннале. Архипенкові роботи мають найзнаменитіші музеї світу, а на аукціонах "Крістіс" їх оцінюють в мільйони доларів. Та в Україні радянської доби Архипенко старанно замовчувався, а його безцінні праці нищилися — бо, попри те що залишив Київ юнаком, до останнього подиху називав себе українцем.

Олександр Архипенко0Олександр Архипенко

Реклама

Батько Олександра Архипенка був професором Київського університету, знався на математиці та інженерії. Він рано розгледів у синові хист до точних наук, та завдяки дідові-іконописцю Сашко захопився мистецтвом, зокрема роботами Леонардо Да Вінчі. Тож навчатися пішов до Київського художнього училища — його однокурсниками були Олександр Богомазов та Володимир Бурлюк.

Наука тривала три роки: за те, що Олександр Архипенко брав участь у студентських страйках 1905 року, його відрахували. Певний час він навчався приватно у пейзажиста Сергія Світославського — відточував майстерність і жадібно всотував візантійські пам'ятки часів Руси (звідти пізніше прийшов колір у його скульптури) та красу українського бароко.

У 19 років Архипенко залишив Київ — поїхав навчатися в Москву. А ще за два роки вирушив у Париж — оселився в колонії художників “Вулик”, де було чимало митців з України — як-от Соня Делоне чи Натан Альтман. До художньої школи Олександр більше не спішив — увесь час проводив у музеях, вивчав скульптуру давніх греків та ассирійців.

"В Києві, коли я ще був малим, біля нашого дому, вгрузла в землю, лежала величезна кам’яна скульптура богині Землі. Ми називали її “Нана”. Щодня я бачив її дорогою до школи. Пізніше, вже в Парижі, в Етнографічному музеї, я відкрив для себе інших богинь родючості. Ці скульптури різного розміру і вирізняються в деталях", — так розповідав Архипенко своїй другій дружині Френсіс — ці спогади вона пізніше увічнила в книзі “Моє життя з Олександром Архипенком”.

Медрано II. 1913-1914. Фото: guggenheim.org1Медрано II. 1913-1914. Фото: guggenheim.org

Щось архаїчне, прадавнє — і водночас гостромодне, в дусі кубізму, який переживав пік своєї слави в живописі, поставало в Архипенкових роботах. Опуклості він замінював увігнутими лініями чи навіть отворами — і в цих роботах пустота і нескінченність простору ставала концентрованою частиною твору. А людське тіло набувало досконалих у своїй химерності форм. Саме Архипенко переніс кубізм у скульптуру, і в тривимірному просторі цей стиль набув свого особливого сенсу. Експериментував з матеріалами — деревом, склом і металом. Ба навіть розфарбовував скульптури.

"Очевидно, людина не здатна створювати якісь нові закони; вона здатна тільки відкривати їх у собі", — казав Олександр Архипенко. Не одразу, та він підкорив Париж і Берлін, Лондон і Цюрих. Він був першим українцем, який взяв участь у Венеційській бієнале — зокрема, показав скульптуру "Гондольєр". Він став вчителем Альберто Джакометті та Генрі Мура, одних з найвизначніших і найдорожчих скульпторів XX століття.

Олександр Архипенко із дружиною Ангелікою дорогою в США, 1923 р.2Олександр Архипенко із дружиною Ангелікою дорогою в США, 1923 р.

За своє життя Архипенко організував чимало мистецьких шкіл. І вже в першій з них, у Берліні, познайомився з німецькою скульпторкою Ангелікою Шміц, з якою згодом одружився. У 1923 році вони разом перебралися до Америки — і там нарешті пустили корені. У світі Архипенка знають як американського скульптора — тепер додають: "українського походження".

Для художника США справді стали країною можливостей: саме тут розквітли і його мистецький талант, і інженерна майстерність. Архипенко вигадує кінетичні картини "архипентури" — праматір сучасних білбордів, на яких змінюється зображення. Він працює з каменем і пластиком, олійними фарбами і олівцями, деревом і вилитими з металу формами.

Олександр Архипенко в майстерні в США, 1925 р.3Олександр Архипенко в майстерні в США, 1925 р.

Олександр Архипенко підтримував тісні зв'язки із українською громадою в США, брав участь у створенні пам'ятників Шевченкові, Франкові та князю Володимиру на американській землі. У 1934 році українська діаспора подарувала Львову одну з Архипенкових жіночих скульптур циклу "Ма" (він, дізнавшись про їхні наміри, дуже зрадів і знизив ціну до символічної). Та в 1952-му разом із сотнями робіт інших митців її знищив радянський режим.

Роботи Архипенка — і малюнки, і скульптури — представлені в музеях Метрополітан та Соломона Гуггенгайма, в галереї Тейт і у приватних колекціях.

В день народження геніального українця згадуємо його визначні твори.

"Карусель П'єро", 1913 рік. Фото: guggenheim.org4"Карусель П'єро", 1913 рік. Фото: guggenheim.org"Ваза-Жінка II", 1919 рік. Фото: guggenheim.org5"Ваза-Жінка II", 1919 рік. Фото: guggenheim.org"Блакитна танцівниця", 1914 рік. Фото: adamovskiy.foundation6"Блакитна танцівниця", 1914 рік. Фото: adamovskiy.foundation"Ма-медитація", 1937 рік. Фото: archipenko.org7"Ма-медитація", 1937 рік. Фото: archipenko.org"Жінка, що розчісує волосся", 1915 рік. Фото: tate.org.uk8"Жінка, що розчісує волосся", 1915 рік. Фото: tate.org.uk"Балерина", 1957 рік. Фото: archipenko.org9"Балерина", 1957 рік. Фото: archipenko.org"Червоний", 1957 рік. Фото: archipenko.org10"Червоний", 1957 рік. Фото: archipenko.org"Тулуб у просторі", 1933 рік. Фото: adamovskiy.foundation11"Тулуб у просторі", 1933 рік. Фото: adamovskiy.foundation"Поворот торса", 1921 рік. Фото: adamovskiy.foundation12"Поворот торса", 1921 рік. Фото: adamovskiy.foundation

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *