15 червня — В’юн Зелений: історія, традиції та прикмети свята

В'юн Зелений — народне свято, яке щорічно відзначається 15 червня. За канонами православної церкви шанується святий Никифор. Торжество пов'язане із закінченням весняного календаря, початком літа, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святитель народився у родині помічника імператора, в Константинополі. Здобув гарну освіту, деякий час виконував обов'язки радника царя. Пішов зі служби і побудував монастир у відокремленому місці. Був зведений в сан патріарха, ревно захищав шанування ікон. У народі свято називають Никифор дубодер. У цей день прийнято заготовлювати кору дуба з лікувальною метою і для дублення шкіри. Просили у Святого допомоги в лікуванні. У городі дозрівали перші ягоди і овочі, тому свято В'юн Зелений вважалося святкуванням врожаю.

Традиції та обряди

Ритуал вшанування молодят має багато спільного з зимовими колядками. Дівчата і хлопці з піснями і танцями, букетиками в'юна, ходили по селу. Стукали в кожен будинок. Якщо молодят не було, господарі відкуповувалися продуктами. Тричі цілувалися з одним із тих, хто гуляє. Молодять, що проживають в будинку вітали обрядовими піснями, дарували квіти. Молоді мали пригостити всіх пивом, солодощами, медом, давали гроші. Якщо в святі брали участь діти, їх пригощали квасом і пряниками.

Житло прикрашали березовими гілками. На стіл ставили коровай, який вважався символом заможності. Дівчата з в'юна плели вінки, мріючи, що майбутній чоловік буде витися навколо них. Гадали, пускаючи в річку вінок. Якщо він відразу попливе, буде швидке заміжжя з добрим чоловіком. На місці крутитися стане, чоловік недбайливий дістанеться. Потоне, найближчий рік сватів не передбачається. Водили хороводи, кликали на них молодих хлопців. Накидали юнакам вінки на голову. Обряд проводився з метою прискорити прихід сватів від них.

Увечері проходили народні гуляння із загальним застіллям. Чоловіки і юнаки змагалися, показуючи силу і спритність. Водили хороводи, влаштовували ігрища, співали частівки і пісні під гармонь.

Проводилися обряди, які повинні були підвищити врожайність, полегшити працю. Дівиці розводили багаття біля посадок із зерновими культурами, смажили яєчню, роздавали її всім. Якщо злакові не колосилися, влаштовували танці вздовж поля. Просили гарної погоди і багатого врожаю.

Відбувалися ритуали для захисту домашньої худоби від хвороб. Чоловіки самі плели вінки, а жінки одягали один собі на голову, інший на коров'ячі роги. Після змови вони зберігалися весь рік в хліві.

Починали заготовлювати кору дуба для цілющих настоїв і відварів. Застосовували в лікуванні ран і опіків, хвороб шлунку, мили волосся. Використовувалися тільки старі дерева.

Відвідували церкву. Ходили на могили родичів, окропляли їх святою водою.

Прикмети

  • Вночі і на світанку погода спокійна, означає, що найближчий тиждень буде безхмарним і теплим.
  • Сонце, під час заходу ховається за хмарами — настануть непогожі дні.
  • Посилення поривів вітру — до рясних дощів, дме із заходу — скоро похолодає.
  • Вночі лунають солов'їні трелі — до теплої, сонячної погоди.
  • Горобці цвірінькають і граються, найближчі дні будуть ясними.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *