Ніч, яка змінила все: про походження прайдів

У червні 2024 року виповнюється 55 років з дня початку Стоунволльських заворушень — низки акцій протесту, що стали каталізатором руху за громадянські права сексуальних меншин у Сполучених Штатах. На честь старту Pride Month розповідаємо, що варто знати про події, які вважають днем зародження сучасного руху за права ЛГБТК+ спільноти.

Нажмите и перетащите0Нью-Йорк, 1994

Прайд — акція, що демонструє наявність у суспільстві сексуальних меншин, підтримує толерантне ставлення до них і бореться за громадянське рівноправ’я для всіх, незалежно від орієнтації чи ґендерної ідентичності. Прайд сам собою — визнання боротьби, з якою стикнулися члени спільноти, і проблем, з якими вони продовжують мати справу донині. Попри дедалі ґрунтовнішу обізнаність суспільства в цих питаннях, дискримінація не припиняється. Тому паради й марші за права сексуальних меншин демонструють здатність долати душевний біль, боротися і прагнути жити без страху.

Реклама

Сьогодні прайди відомі не тільки гаслами на захист ЛГБТ-спільноти, а і яскравими кольорами та сміливим убранням. Однак перш ніж виник такий настрій і такі тенденції, минуло багато років і сталося чимало трагічних подій.

Нажмите и перетащите1Christopher Street Gay Liberation Day, Нью-Йорк, 1971

У ніч з 27 на 28 червня 1969 року поліція влаштувала облаву в Stonewall Inn, гей-барі в районі Гринвіч-Вілледжа в Нью-Йорку. На відміну від багатьох попередніх рейдів, які сталися в установі на Кристофер-стріт, цей спонукав відвідувачів бару на боротьбу у відповідь. Опір поліційному свавіллю, що ввійшов в історію як Стоунволльські бунти, вважається іскрою, яка запалила сучасний рух за права ЛГБТ.

Історик Девід Картер одного разу сказав, що ці бунти “були для гей-руху тим, чим падіння Бастилії стало для початку Великої французької революції”. Гнів і розчарування накопичувалися впродовж десятиліть, адже члени спільноти постійно страждали від системної ненависті й пригнічення: їх шантажували, судили, запроторювали до в’язниці, вбивали і піддавали лоботомії за те, що називали “сексуальним збоченням” і “психічним розладом”.

Нажмите и перетащите2Гей-прайд, Нью-Йорк, 1974

Сутичка в Stonewall Inn переросла в багатоденні масові протести й заворушення. Упродовж кількох тижнів організувалися групи активістів. За пів року в Нью-Йорку сформували дві правозахисні організації, заснували три газети для підтримки прав сексуальних меншин. А рік по тому, у річницю рейду, відбувся перший марш на честь тих, хто влаштував заворушення. Так 1970 року зародився День визволення Кристофер-стріт — The Christopher Street Liberation Day (CSLD). Люди стікалися з усього міста, марш прямував від Гринвіч-Вілледжа до Центрального парку. 2010 року його учасник опублікував у The Village Voice розповідь-спогад, де підкреслив, що того дня “не було ані хлопців у плавках, ані музики”. Натомість учасники маршу йшли вперед і скандували: “Say it clear, say it loud. Gay is good, gay is proud”.

Нажмите и перетащите3

Гей-прайд, Бостон, 1977

Такі самі марші 1970 року відбулися в Лос-Анджелесі, Чикаго й Сан-Франциско. До того ж Лос-Анджелес був єдиним містом, де захід санкціонувала влада як справжній парад. Разом із цим статусом організатори заходів дістали дозвіл закрити вулиці на маршруті. А вже 1974-го, всього чотири роки по тому, парад у Лос-Анджелесі додав фестивальний складник.

За даними The Washington Post, марш почали називати “прайдом” приблизно в середині 1970-х, назва походить від абревіатури організації із захисту прав геїв Personal Rights in Defense and Education (PRIDE). Відтоді розмах святкувань тільки підсилювався, навіть якщо антидискримінаційне законодавство не поспішало їх підтримувати.

Нажмите и перетащите41983

Наприкінці 1970-х з’явився і перший веселковий прапор — символ ЛГБТ-спільноти. Спершу таким символом був рожевий трикутник, але оскільки його застосовували в нацистській Німеччині для позначення “сексуальних збоченців”, багато хто сприймав його зі змішаними почуттями. Художник Гілберт Бейкер створив перший веселковий прапор для маршу в Сан-Франциско. Початкова його версія мала вісім смуг, і це означало, що кожна з них представляє один з аспектів ідентичності квірів: яскраво-рожевий для сексу, червоний для життя, помаранчевий для зцілення, жовтий для сонячного світла, зелений для природи, бірюзовий для мистецтва, індиго для гармонії й фіолетовий для духу. Сьогодні веселкові прапори — найпоширеніший атрибут прайдів, а крім того, учасники часто носять яскравий одяг, що поєднує якомога більше різних кольорів.

Нажмите и перетащите5Гей-прайд, Вашингтон, 1993

У Європі прайди почали проводити дещо пізніше: перша демонстрація в Лондоні відбулася 1970 року, в Парижі — 1971 року, в Берліні — 1979-го. З року в рік розширювалася географія маршів і росли їхні масштаби. 2015 року прайд у Нью-Йорку зібрав близько 1,6 мільйона людей. У 2016-му CBS News повідомили, що до учасників маршу приєдналися близько 2 мільйонів глядачів. А цього року організатори очікують, що понад 3 мільйони осіб візьмуть участь у заходах World Pride в Нью-Йорку. І хоча з часів першого маршу зовнішній вигляд і масштаби прайду змінилися, його головна мета залишається незмінною — захист прав ЛГБТ-спільноти.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *