24 травня — Мокій Мокрий: історія, традиції та прикмети свята

Мокій Мокрий — це свято в християнському календарі, яке присвячене прославлянню імені святого мученика. У слов'янській культурі 24 травня (11 травня — за старим стилем) вважається «мокрим» днем. Таку назву отримано з двох причин: часте випадання опадів в цей день і співзвуччя слова «мокрий» і імені «Мокій», інформує Ukr.Media.

Історія свята

Походження іменного народного свята незмінно пов'язане з історією будь-якої особистості і доданими про неї переказами. Мокій Мокрий — не виняток.

Мокій родом з міста Амфіпола, своє друге ім'я він отримав саме завдяки територіальній приналежності. Жив і проповідував в 3 столітті н.е. в період активних гонінь православних і звернення їх в ідолопоклонництво. Мокій же своїми проповідями боровся з язичництвом, продовжуючи показувати істинний шлях навіть у складний для православних християн час. Існує повір'я, що ніяка загроза не могла перешкодити святому, адже смерть за Спасителя сприймалася ним як вища нагорода. У зв'язку з цим народилося кілька легенд, що демонструють божественну силу його слова і віри.

Одного разу Мокія примусово силою змусили поклонятися язичницьким ідолам, але йому вдалося звернутися до Ісуса і закликати його на допомогу для знищення вівтаря. Потім його кинули в клітку до диких хижаків, але ті слухняно лягли до ніг святого, немов домашні коти. Навіть палаючий вогонь в печі, в яку його кинули за перешкоду обряду по жертвопринесенню Діонісу, за переказами, не завдав Мокію ніяких пошкоджень. Всі важкі випробування і страждання проповідник виніс, і тоді недоброзичливцями було прийнято рішення позбавити його голови: помер священномученик в 295 році після трагедії. Істинно віруючі християни забрали тіло на зберігання, а пізніше був створений храм його імені, куди священні мощі Мокія Амфіпольського були поміщені в результаті.

Традиції та обряди

На Мокія Мокрого категорично заборонено вести будь-які земельні та сільськогосподарські роботи. Всі селяни і робітники цей час проводили в домашніх клопотах, щоб не розгнівати природу і не накликати біду на майбутній урожай. Для його благополуччя проводилися спеціальні обряди зі спалюванням гілочок верби, які зберігалися з Вербної неділі.

З самого ранку в цей день було прийнято вести спостереження за змінами погоди. Люди вірили, що по Мокію Мокрому можна «переглянути» все майбутнє літо наперед: опади і туманність передбачали дощове літо, а дуже яскравий схід пророкував спеку. З дощового Мокія слов'яни все ж примудрялися отримувати користь: під зливою потрібно було вимокнути наскрізь, щоб волосся стало більш сильним і красивим.

Прикмети

  • Колір ранкового неба визначав подальшу долю всього літа: якщо воно палахкотіло багряно-червоним, то найближчі три місяці обіцяли бути спекотними з ймовірністю пожеж.
  • Дощ, що почався вранці — не привід для занепокоєння, а ось післяобідній точно затягнеться на весь день.
  • Тривалі опади або щільна туманність протягом дня задавали тон на все літо, яке очікувалося мокрим і сирим.
  • Тварини також ставали об'єктами спостережень, по них також вибудовувалися прогнози. Наприклад, якщо кінь часто і багато трясе головою, то варто в найближчі години чекати дощу, а ось якщо кішка на Мокія Мокрого спить, виставляючи черевце, незабаром настане сильна спека.
  • Будь-які роботи в городах і полях в цей день обов'язково будуть покарані градом, який поб'є урожай.
  • Вважалося, що ті, хто народилися 24 травня не обдаровуються від природи красою, а життєвий шлях легко буде даватися їм тільки в разі старанної працьовитості і прояву доброти.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *