21 травня — Іван Довгий: історія, традиція та прикмети свята

Народне свято Іван Довгий відзначається 21 травня (за старим стилем — 8 травня). У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті апостола Іоанна Богослова. Інші назви свята: Іван-градобій, Пшеничник, Посів. Довгим свято назвали за те, що всі роботи, які відбувалися в цей день починалися з самої зорі і тривали до темряви, інформує Ukr.Media.

Історія свята і традиції

Іоанн Богослов — один з дванадцяти апостолів. Він був молодшим братом апостола Якова. Їх обох Ісус Христос закликав до числа своїх учнів на Генісаретському озері, де брати ловили рибу. Після того, як Вчителя розіп'яли, Іоанн дбав про Богородицю до її останнього дня. Після цього він відправився по містах нести людям слово Боже. Богослов вважається автором п'яти книг Нового Завіту: Євангелія від Іоанна, трьох послань і одного одкровення.

21 травня було прийнято молитися до Іоанна Богослова, щоб уникнути різних отруєнь. За переказами, коли почалися переслідування християн, апостола заарештували за наказом імператора Доміціана і засудили до смертної кари. Як покарання Іоанн повинен був випити келих отрути, але отруйне зілля на нього не подіяло. Тоді мучителі заслали Іоанна на далекий острів, де він прожив багато років.

У цей день селяни сіяли пшеницю. На відміну від жита ця культура була не основною серед вирощуваних, а йшла в основному на продаж і на сплату податків. Тому, під час посадки пшениці селяни всією душею бажали, щоб вона дала відмінний урожай. Для цього на полі здійснювали спеціальний молебень.

За старослов'янськими традиціями пшеничному полю приносили частування у вигляді спеченого короваю з пшеничного борошна. Просили поле постаратися і дати якомога більше зерна, щоб і достаток був і податки заплачені. Цей коровай не прийнято було дарувати, а вручали його після обряду першому жебраку, зустрінутому на шляху.

21 травня примічали, що якщо птахів багато прилітає на сівбу, то це поганий знак. Вважали, що вся пшениця піде на виплату податків. Якщо жайворонок високо ширяє в небі і співає свої пісні, то урожай буде щедрий, а літо рясне і на спеку і на дощі. Згідно з прикметами, починати сівбу потрібно було коли зацвіте черемха, але не раніше появи перших листків на дубі.

Заможні господарі в цей день пекли так звані обітні пироги і пригощали ними бідних сусідів, а також подорожніх і жебраків. Люди похилого віку спеціально для цього виходили на дорогу і молилися Богу, щоб він послав їм добру людину, з якою можна розділити шматок хліба. Якщо по дорозі в цей час проходив який-небудь бідняк чи інший мандрівник, це вважалося хорошим знаком і віщувало багатий урожай в майбутньому.

Потрібно було обов'язково роздати всі пироги і не повертатися з ними в будинок. Інакше, вважали, що Бог гнівається за якусь провину, і тому відмовив у можливості зробити добру справу. Якщо розділити обітний пиріг ні з ким не вдавалося, його потрібно було згодувати птахам. Самому їсти таку випічку не можна було.

Прикмети

  • Якщо вранці небо червоне — скоро піде дощ.
  • Якщо день ясний — влітку не буде грибів. Якщо ллє, як з відра — грибів будуть повні козуби.
  • Похмурі дощові хмари пливуть купами — буде негода.
  • Червоний захід говорить про те, що погода буде хорошою ще кілька днів.
  • Якщо місяць на небі в туманній поволоці — погода скоро зіпсується.
  • На черемсі багато цвіту — літо буде дощовим.
  • Народжені 21 травня наділені витривалістю і незалежною вдачею. Їм слід побоюватися гордині.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *