21 липня — Літня Казанська: історія, традиції та прикмети свята

Літня Казанська — велике церковне свято, яке святкується 21 липня щороку. Так як з цього дня починаються різні роботи з землею, то в народі це свято названо «Зажинки». Кожна назва має своє значення і історію. Церковні свята відзначаються за новим календарем, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Слід розглянути три історії, так як один день поєднує в собі три свята — Казанської Божої Матері, мученика Прокопія і чудотворця Прокопія.

Після страшної пожежі в одній з частин Казані Богородиця з'явилася уві сні до дочки купця, чий будинок згорів, з проханням відшукати її образ. Дівчинка розповіла матері, але та не повірила і вважала це плодом дитячої фантазії. Після цього Богородиця з'явилася дівчинці ще два рази. Мати змушена була розповісти місцевому священику про видіння дочки. Весь народ зібрався і пішов на місце, куди просила Богородиця уві сні. Саме там і знайшли ікону названою пізніше Казанської Богоматері.

Так як раніше часто відбувалися гоніння християн, то одному гінцю приснився сон. Ісус направив його на праведний шлях і охрестив Прокопієм. Решта гінців, дізнавшись про його зраду, почали катувати його і вимагати відмови від християнської віри. Всі спроби були марні і Прокопію відрубали голову.

У Любеку був народжений великий Чудотворець Прокопій. Точна дата його народження невідома, а дата смерті — 1303 рік. Протягом свого життя він володів даром ясновидіння і таким чином допомагав людям. На його честь навіть побудована невелика церква.

Традиції та обряди

Саме з цього дня починаються гуляння і жнива. Гуляння зазвичай тривають кілька днів: від одного до п'яти. Спірним питанням залишається: чи працювати в це свято? Одні регіони категорично відмовляються робити будь-яку роботу в цей день. Інші ж після ранкової служби відправляються працювати в поле. Роботи повинні починатися прополкою городу. Так як починаються жнива, то необхідно насамперед зібрати маленький сніп і покласти його вдма біля ікони. Цей обряд допоможе вберегти будинок від неприємностей і горя. Також цей обряд збільшить кількість врожаю.

Священики в церквах і монастирях обов'язково змінюють колір свого вбрання з чорного або білого на блакитний. Це важлива умова свята. Раніше після служби було прийнято проходити хресний хід. Всі жителі поселення з іконами в руках повністю проходили навколо своєї місцевості. Це символізувало захист і мир. В цей час хресний хід також існує, але обходити прийнято просто церкву.

Якщо немає можливості відправиться на службу до церкви, то можна помолитися і вдома за здоров'я близьких, благополуччя, мир, спокій і достаток.

У цей день рекомендується провести обряд, який допоможе поліпшити зір. Потрібно купити в церкві або монастирі маленьку іконку Богоматері і відправитися до водойму. Там прочитати молитву "Отче наш". Після чого зануритися в воду, бажано з головою і відкритими очима. Таким чином, весь рік у вас буде гарний і міцний зір.

Незаміжні дівчата не втрачали часу. У ніч з 20 на 21 липня опівночі потрібно було зібрати багато різних трав. Після збору прочитати "Отче наш", покласти їх під іконами і лягти спати, подумавши про щасливе і довге кохання. На ранок цими травами потрібно було вмитися.

Так як на полі багато комах, то на Зажинки також проводилися обряди, щоб уберегти здоров'я працюючих. Для цього з собою на поле потрібно було взяти хліб і сіль, поставити їх посеред поля і попросити вищі сили про щедрий врожай, закінчивши обряд молитвою «Отче наш». Кожен працівник про себе повинен проговорити молитву.

Категорично забороняється сваритися і ображатися один на одного. У цей день прийнято ходити в гості до родичів. Незважаючи на те, що з цього дня починається справжнісінька і нестерпна спека, у жодному разі не можна купатися у водоймі, тому що наші предки вважали, що в цей день купається сам водяний і він може затягнути з собою на дно.

Прикмети

Прикмети в більшій частині пов'язані з погодними умовами найближчого часу і їх впливом на долю людини.

  • Якщо цього тижня, на яке припало свято, немає дощу, то він обов'язково піде на Іллінській.
  • Початок жнив починається тоді, коли вся чорниця вже дозріла.
  • Щоб дізнатися, чи дозріло жито, потрібно просто придивитися до акацій. Якщо вони вже стиглі, то і жито дозріло.
  • Перевіреним методом, щоб дізнатися, чи буде посуха, є поведінка бджіл. Вони відчувають посуху і починають агресивно поводитися.
  • Цікавою прикметою є те, щоб знайти удачу на весь рік, потрібно всього лише зустріти на своєму шляху комах. Звичайні мошки і комашки не підійдуть. У період, на який випадає свято, дмуть теплі вітри. Вони ж і приносять вітром шкідників городу. Так як цих мошок дуже велика кількість, вони скочуються в невелику кулю. До кого ця куля під ноги потрапить, той і буде щасливий весь рік.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *